مکث

آن مرد و قفس های طلایی بی اکسیژن

حرف اول: یار دبستانی من! بالاخره آن مرد هم آمد. آن مرد دوباره آمد...

آن مرد در حالی آمد که دیگر تنها اندک نایی برایمان مانده است تا به هیجان بیاییم و  به یکدیگر تبریک بگوییم. تبریک برای چه؟ برای اینکه کمی، تنها کمی به صبحی دیگر نزدیک می شویم؟!!!

خواهرم می خندد. می گوید خوشحالم. من هم خوشحالم. این روزها خوشحالم . آمدن خاتمی هم مزید بر علت می شود و خوشحالی من دو برابر! با اینهمه تلخ می خندم به روزگار. به این روزگار غریب!

آن مرد اگر بیاید به او چه بگوییم؟ به او بگوییم که برود سراغ دوستان خوب ما را که روزی به او دل بسته بودند از کجا بگیرد؟ به او بگوییم بر روی کدامین سکوی افتخار بایستد تا بقایای توانمان را برای برافراشتن پرچم کشور به کار بگیریم و با هم بخوانیم: اگرچه دلها پرخون است...

آم مرد اگر بیاید ... بگذارید بیاید.

ما که دلهایمان زمستان است

ما که خورشیدمان نمی خندد

با اینهمه

با همین دیدگان اشک آلود

از همین روزن گشوده به دود

به پرستو به گل به سبزه درود.

حرف دوم: مطلب این پست وبلاگ بهارک را بخوانید  لطفا! درباره مهریه چیزهایی نوشته و هشدارهایی داده که قابل بررسی است. اما دوست دارم به این مساله فکر کنیم که تمام تلاشمان را برای از میان برداشتن اینگونه سنت ها به کار بگیریم. چرا که مهریه و یا هر سنتی از این قبیل زاییده جامعه  و فرهنگی بیمار است که  در آن زنان به حربه هایی اینچنینی متوسل می شوند تا از بروز مشکلاتی چون تنهایی، خیانت همسر ، بی پولی ، بیکاری و ناامنی های عاطفی جلوگیری کنند. با اینهمه من فکر می کنم بهتر است بگذاریم این قفس های طلایی هرچه زودتر بشکنند و جای خود را به فضای آزاد پر از اکسیژنی بدهند که در آن از  عندالمطالبه بودن هیچ حق مضحکی چون مهریه خبری نیست. چه عندالمطالبه و چه هر عبارت دیگر! به نظرم چیزی نمی تواند این توهین بزرگ را توجیه کند ! شاید بهتر باشد  به سمت و سوی افزایش اعتماد متقابل گام برداریم. به  سوی ارزش هایی که بر اساس آنها مرد و زن به صورت یکسان تمام حقوق انسانی را برای یکدیگر ضروری می دانند و این حق نانوشته به قدری محکم است که جای تمام قانون های کهنه و نوشته شده را می گیرد. آن وقت می توانیم به سمت قانون های مدون هم حرکت کنیم و این حقوق معنوی را به صورت مکتوب هم ارائه دهیم.

   + زهرا باقری شاد ; ۱:٥٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ بهمن ۱۳۸٧
comment نظرات ()