مکث

خداحافظ پرنده کوچک تنهایی!

 

 

 خداحافظ اصلاحات. 

اینها را برای تو می نویسم. برای تو که صبحم را با خداحافظی غمگین تو آغاز کردم و بغض کردم از اینهمه غربت. ایهنمه غربت در سرزمینی که روزی روزگاری در آن یکی بود و خیلی ها نبودند. یکی بود که حرف های تازه می زد. یکی بود که باور نمی کرد دروغ یکی از ارکان دنیای سیاست است. یکی بود که می خندید. کتاب می خواند. شعر حافظ  از بر بود.  

یکی بود و خیلی ها نبودند . درست همان وقتی که هر دانشجو دست کم اسم 20 روزنامه را

می دانست . همان وقتی که هر دانشجو دست کم می توانست بنویسد . حرف بزند. پرچم در 

دست بگیرد و فریاد بزند. 

اینها را برای تو می نویسم. برای تو که حالا خودت را بازنشسته کرده ای . برای تو که حالا

نشسته ای و شاید به خاطر نیاوری هیچ کدام از آن کلاس های درسی را که به خاطر زندانیان در بند تعطیل می شدند. از اولش هم آمدنت اشتباه بود. باید نمی بودی تا خیلی ها باشند. همانگونه که حالا هستند. باید به کلاس درس کوچکی اکتفا می کردی و انشای گفتگوی تمدن ها را برای دانش آموزانی می گفتی که هنوز آب از سرشان نگذشته بود. 

برای تو بغض کردم و برای خودم و برای سرزمینم که شبیه دشتی پر نعمت اما غارت شده

است. و تو همچون پرنده ای افسرده و سر درگریبان که بالش را نمی دانم بد روزگار زخمی

کرده یا تیر شکارچیان این مرز پر گهر، مات و خیره  روی شاخه درختی تکیده نشسته ای و

پایه های تمدنی را که از دست رفته است آرام آرام نوک می زند.  

برای خودم بغض کردم و برای یک برگ رای که دوم خرداد 1376 را برایم به روزی تاریخی مبدل ساخت .  

برای خودم بغض کردم و دلم به حالم خودم سوخت که سرخورده ام  از خداحافظی آخرین پرنده کوچکی که بی آزار روی سر کرگدن های زمخت می نشست و به افق نیلگون وطن می نگریست و حالا بازنشسته شده است تا مبحث گفتگوی تمدن ها برای همیشه از کتاب های درسی این سرزمین پاک شود.

 خداحافظ اصلاحات ! خداحافظ محمد رضای خاتمی دوست داشتنی لبخند بر لب ! 

پی نوشت :حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی با اعلام عدم تمایل برای فعالیت سیاسی گفت: «من از فعالیت درعرصه سیاست اعلام بازنشستگی می‌کنمـ ». به گزارش آفتاب ، سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور سابق کشورمان با حضور در حسینیه جماران، با انداختن رای خود را در صندوق شماره 2225 حسینیه جماران، در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد . خاتمی در جمع خبرنگاران درباره کاندیداتوری خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: «من از فعالیت درعرصه سیاست اعلام بازنشستگی می‌کنمـ ». وی در ادامه در خصوص کاندیداتوری آقای عارف بدنبال عدم حضورایشان در انتخابات آتی ریاست جمهوری اظهار داشت: «امیدوارم که مبارک باشد». 

 

   + زهرا باقری شاد ; ٢:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
comment نظرات ()