اگر من مرد بودم...

اگر من مرد بودم...

اگر من مرد بودم مردد می ماندم بین پوشیدن کت و شلوار و کراوات یا شلوار جین و تیشرت و کاپشن چرم. هر دو را هم می پوشیدم. گاهی هم کت و شلوار را با پیراهن یقه باز تا دم ناف امتحان می کردم.

اگر من مرد بودم یک روز ریش هایم را چنان می تراشیدم که می شد مورچه ها روی صورتم سورتمه بروند و یک هفته دیگر با سر و وضع آشفته و ریش های انبوه همه جا ظاهر می شدم.

حتی بدم نمی یاد گاهی تریپ زیر بازارچه بردارم و سبیل های از بناگوش در رفته ام را بیندازم داخل لیوان دوغ و بعد زبانم را دور لبهایم و سبیل هایم توامان بچرخانم .

اگر من مرد بودم هرگز و هرگز و هرگز از گردنبند و انگشتر و دستبند و این جور ابزار خاص جنس ضعیف!!! استفاده نمی کردم.

اگر من مرد بودم زل می زدم توی صورت خانم های بلوند قد بلند نازک. و همچنین لیدی های سیاه چشم توپر ننر را هم از نظر دور نمی داشتم.

اگر من مرد بودم سیگار هم می کشیدم اما هرگز و هرگز و هرگز توی خیابان و هیچ جای دیگر به جز کاسه دستشویی تف نمی کردم. فین دماغم را هم نمی ریختم توی پیاده روهای خیابان انقلاب و ولیعصر.

اگر من مرد بودم  مرتب دوش می گرفتم و لباس های تمیز می پوشیدم تا بوی گند ندهم  و خانم ها که از کنارم رد می شوند دماغشان را نگیرند و نگویند: اه کثافت ها ..همه شون بوی گند می دن.

اگر من مردم بودم با ادکلن خودم را خفه می کردم تا همیشه شیک و تمیز و خوش بو باشم.

اگر من مرد بودم محکم و مسخره می رقصیدم در حالی که ابروهایم را بالا می دادم و نیشم  را باز می کردم یکهویی می پریدم وسط و حالا نرقص کی برقص.

اگر من مرد بودم یک فقره دوست دختر خوش ادا که صدایش نازک باشد و با عشوه حرف بزند می گرفتم و همیشه خدا دستم را به نشانه حمایت از او روی شانه هایش می گذاشتم.

اگر من مرد بودم همیشه حق تقدم با خانم ها را رعایت می کردم و  صندلی را برای خانم ها عقب می کشیدم. کتشان را از آنها می گرفتم و  می انداختم یک گوشه ای و اجازه می دادم اول آنها حرف بزنند.

اگر من مرد بودم وقتی به دیدن مادرم می رفتم از آن زیرشلواری های راه راه گشاد می پوشیدم و ولو می شدم توی بهار خواب تا مادرم با ظرف چای از راه برسد و من سرم را بگذارم روی پایش و بگویم: مخلص ننه!

اگر من مرد بودم در حرف زدن با مردها از بیان فحش های رکیک ابایی نداشتم اما به خانم ها که می رسیدم ادبیاتم را تغییر می دادم و به قدری با احترام و چرب زبانی و آرامش و تمرکز و تامل با آنها حرف می زدم که عاشقم می شدند خفن.

اگر من مرد بودم هرگز پای صندوق های رای نمی رفتم.

اگر من مرد بودم موقع عصبانیت چنان فریاد می زدم و سیگار می کشیدم و فحش را می کشیدم به جان همه – همه به جز خانم های متشخص- که یک چیزی می گویم و یک چیزی می شنوید.

اگر من مرد بودم عاشق نمی شدم.

اگر من مرد بودم وقتی عاشق می شدم او.ل ذهن طرف را می خواندم. اگر دلش با من نبود و طاقچه بالا می گذاشت دنبالش موس موس نمی کردم هرگز!

اگر من مرد بودم چای را با قند نمی خوردم تا شکم به هم نزنم عینهو حاج آقاها.

اگر من مرد بودم جوراب هایم را مرتب می شستم و کفشهایم همیشه خدا تمیز بودند.

اگر من مرد بودم سخت کوشانه کار می کردم و شبها خسته و کوفته به خانه می رفتم.

اگر من مرد بودم حتما به دوستانم پول قرض می دادم.

اگر من مرد بودم وبلاگ نمی ساختم و با این سوسول بازی ها رابطه ای نداشتم.

اگر من مرد بودم تا 45 سالگی زن نمی گرفتم.

اگر من مرد بودم هیچ وقت بلند بلند شعر نمی خواندم. حتی شعرهای حافظ را.

اگر من مرد بودم هرگز به قدری احساساتی نمی شدم که صدایم بلرزد و سرفه کنم و تا آستانه غش کردن پیش بروم.

اگر من مرد بودم دخترم را روی کولم می گذاشتم و دست پسرم را می گرفتم و دور خانه می چرخیدم تا تفریح کنند. زیر پنج سال هم خرشان می شدم مرتب و عر و عرم به پا بود.

اگر من مرد بودم دم پیری و معرکه گیری چنان بقای نسلی به راه می انداختم که ته تقاری ام از نوه ام ده سال کوچکتر باشد.

اگر من مرد بودم وقتی زنم قرمه سبزی درست می کرد قربان صدقه اش می رفتم و با مهربانی بهش می گفتم: جان مادرت دیگه قرمه سبزی درست نکن...مردم از بس غذا خوردم...

اگر من مرد بودم هر تعطیلات دست زن و بچه را می گرفتم و می رفتیم سفر.

اگر من مرد بودم زیر بار نمی رفتم خانه مان پر از اسباب و آت و آشغال تجملاتی باشد.

اگر من مرد بودم نمی گذاشتم حتی یک ریال از پول یا حقوق زنم خرج زندگی مان شود.

اگر من مرد بودم هرگز یک متفکر سیاسی یا اجتماعی از آب در نمی آمدم.

اگر من مرد بودم حسرت زن بودن همیشه در دلم می ماند و تلاش می کردم روند رو به تکامل را چنان با سرعت طی کنم که در زندگی بعدی ام زن باشم.

 

 

 

 

 

/ 36 نظر / 97 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آیدا دانشمندی

تاریخ در مدار کجی غلت میزند زرتشت ها به " پرده" ی "نازی" رسیده اند اخبار گفت از سرطان سک/ان/س ها معشوقه ها به شعبده بازی رسیده اند به روزم.

اشرف گیلانی

سكه اي حتي نمي ارزد در اينجا حرف ما سفره نامرد رنگين است اما مرد نه

ایمان

من دو تا انتقاد به شما دارم اول اینکه زنها خودشان را بی ارزش میبینند و دوم اینکه مردها اینهایی نیستند که شما گفتید.

سیدمحمدمیرفصیحی

سلام. این همه نوشتی که بگویی زن بودن بهتر است؟ خب پس خوش به حال تو که زنی!

شیخ شوخ

در یک کلام لذت بردم

امين

نمي دونم چرا يه لحظه دلم خواست منم جاي اون مردي باشم كه تعريف كردي ! البته توي بعضي از جمله ها ! در واقع فكر مي كنم زن يا مرد فرقي نداره، مهم اون ايده ايه كه مي خواي روش پياده كني ! مرد جذاب يا زن جذاب، مرد جسور يا زن جسور، مرد موفق يا زن موفق و ... زياد فرقي نداره ! راستي اگه جسارت نباشه خيلي دوست داشتم يه 24 ساعت رو توي زندگيم جامو با يه مونث مثل شما عوض مي كردم! اون موقع جفتمون مي فهميديم جنس مخالف بودن چه مزه اي داره !

آزاد

همان بهتر که مرد نیستی چون خیلی نامردی هم به نعل زدی هم به میخ البته اون قسمت که شلوار راه راه و سینی چای مادر و غیره فکر کنم فیلمهای فردینی زیاد دیدیی خوب بگذریم همه را با یک چوب نزن نامرد خودتی با اون قیافت که مثل گوگولا ژست گرفتی

آزاد

هم به نعل زدی هم به میخ همه را به یک چوب نزن فکر کنم فیلمهای آبگوشتی زیاد میبینی زیر شلوار راه راه و سینی چای ننه چاک یقه تا ناف و غیره در یک کلام نامرد خودتی میدونی چرا چون زنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی زن

آزاد

آزاد میدونی شاید ادبیات خوندی که میتونی با کلمات اینجوری خوب بازی کنی عربده کشی نبود (این نظر شماست) فقط میخواستم ببینم این چند خط چقدر روی شما تاثیر میزاره دیدم خیلی !!! فقط یک تست ساده بود(واکنش - تفسیر متن یا هرمنوتیک) خیلی حساس نباشید شما نشان دادید که زن هستید

amir

میخوام بپرسم چرا عکستو از تو پروفایلت برداشتی و اون عوض کردی به خاطر این یه جمله : نامرد خودتی با اون قیافت که مثل گوگولا ژست گرفتی یا این یکی: میدونی شاید ادبیات خوندی که میتونی با کلمات اینجوری خوب بازی کنی عربده کشی نبود (این نظر شماست) فقط میخواستم ببینم این چند خط چقدر روی شما تاثیر میزاره دیدم خیلی !!! فقط یک تست ساده بود(واکنش ) خیلی حساس نباشید شما نشان دادید که زن هستید