یوزپلنگان را سیاسی نکنید

یاد یک لطیفه افتادم که بی تربیتی است. همان که یک روز یک مرد می رود درمانگاه آمپولش را می دهد خانم پرستار تا برایش تزریق کند. خانم ازش می پرسد آقا چپ بزنم یا راست؟ مرد ضجه می زند که خانم تو رو خدا ... ما رو دیگه سیاسی نکن. وسط بزن بهتره.

من شرمنده م که این روایت را اینجا نوشتم اما خبری که در تابناک خواندم این لطیفه را در ذهنم جرقه زد.

تابناک تیتری زده بود با این عنوان: در سایه دولت نهم یوزپلنگ 70 قلاده شد.

فارغ از اینکه  جای یک ویرگول پس از دولت خالی است و خواندن تیتر را مشکل می کند ، این تیتر یکی از عوامانه ترین تیترهایی است که تا به حال خوانده ام .یعنی تابناکی ها تا این حد در فضای مرعوب سیاسی دلهره پبدا کرده اند که به جای نقد و بررسی عملکرد دولت در زمینه های مختلف گیر می دهند به یوزپلنگ و آن چنین تیتری برایش انتخاب می کنند؟

نه اینکه من برای یوزپلنگ ها ارزش حیاتی قائل نیستم. نه اینکه من طرفدار محیط زیست نباشم که هستم . از آن سرسخت ها هم هستم. اما صحبت بر سر این است که این نوع تیتر زدن فقط یک جور جوک است که از ضعف بیش از حد اصحاب رسانه درمقابل دولت حکایت می کند. مثلا می خواهند به این شکل از عملکرد دولت در همه زمینه ها انتقاد کنند حتی در زمینه یوزپلنگ! البته این گزارش حتما باید ارائه شود اما نه با این عنوان . شاید این تیتر در نگاه اول جلب توجه کند اما متاسفم که مدتی است سایت های خبری فقط به جلب توجه فکر می کنند و دیگر اهمیت نمی دهند که در پس این تیترها چه مفهومی نهفته است.

سایت های مختلفی چنین اشتباهی را مرتکب می شوند. شاید این ضعف از فقدان مخاطب نشات می گیرد. اما به هر حال باعث می شود همین تعداد مخاطب فعلی را هم از دست بدهند.

البته تابناک مدتهاست سیر نزولی به خود گرفته. درست بعد از عاشورا بود که برخی از مخاطبان آن نسبت به سایت خبری مورد نظر خود تغییر عقیده دادند و از موضع گیری تابناک در برابر مردم اعلام انزجار کردند. با چنین رویکردی بعید نیست بعد از این شاهد تیترهای مضحک تری هم باشیم.

/ 21 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهارک

گاهی هم این اغلاط زیرکانه است

شقایق

سلام زری خانوم گل[گل] منم چند باری به وبلاگت سر زدم سبک خاص خودت رو داری تند و تیز و در عین حال لطیف موفق باشی

یه آدم عقده ای عوضی

[قهقهه][قهقهه] [بازنده] نه نه نه نه بو بوووووووووووووو [قهقهه]

حامد

این جور تیترا دقیقن شبیه تبلیغات ا.نژاده ..دیدی توی تلویزیون چه جوری هه چیز رو ربط میدن به دولت نهم...هر دو سبک و مسخره و بی اثر البته...

حمید

این سیاست بی پیر همیناش آدم رو اذیت میکنه... همین که برای برنامه ریزا و جهت دهنده ها(فارغ از اینکه حکومت دستشونه یا میخوان بدستش بیارن) فقط تعداد مهمه...از تعداد کشته ها و تعداد بازداشتیها بگیر تا تعداد یوزپلنگها...به جان خودم اگه براشون امکان داشت تعداد کاندومهای استفاده شده در دولت دهم رو هم میشمردن و به موفقیت یا شکست طرحهای دولت ربط میدادن!... در حالیکه مردم عادی تو خیابونا میمیرن اینا دنبال یه تیتر جالب بی دردسرن...

فاطمه انتظار

با سلام و احترام وبلاگ انتظار...انتظار به روز شده و مشتاقانه منتظرنظراتـــــ وانتقاداتـــــ شما دوستــــ گران قدراستــــــ .

فاطمه انتظار

با سلام و احترام وبلاگ انتظار...انتظار به روز شده و مشتاقانه منتظرنظراتـــــ وانتقاداتـــــ شما دوستــــ گران قدراستــــــ .

پریا

قول دادی ایمیل بزنی نزدی...کجاااااااایی

غزل خونه

این تیتر هم عجب داستانی شده ها. گاهی اوقات یه مطلبی میخونی که عمرا خود نویسنده ش هم ارتباطش رو با تیتر نمیدونه چه برسه به خواننده...