طوفانی ام و قدرت کولاک ندارم

احساس ابوسعید ابوالخیر بودن بهم دست داده و همه اش تقصیر الهام است. از وقتی او را شناختم توی همان دانشکده علوم اجتماعی از غزل های من خوشش می آمد. بعد هم که از میان آنهمه شعر که برایش خواندم دو بیت از یکی از غزل های خودم را برای کارت نامزدی اش انتخاب کرد. چند روز پیش هم عینهو یک موجود ماورایی ظاهر شد و گفت آن غزل فاصله درمانی را می خواهد. حالا از کجا فهمیده که یک چنین غزل زپرتی توی دفترهای قدیمی من است؟ این دیگر کار محسن است . شعرهایی را که از من توی ذهنش هست و لو می دهد؛ خودم هم به یاد ندارم.

خواسته ی الهام بهانه ای شد تا بروم سروقت کارهای قدیمی و خاکشان را بگیرم. یکی شان دفتر جلد آبی است که محسن سال 81 بهم هدیه داد. نمی دانم می شود آن غزل های ضعیف را توی مکث نوشت؟ به هر حال این شعرها دیگر نماینده من نیستند... ضعف و کودکانگی غزل ها را ببخشید و فقط به عنوان خاطره ای از دخترک 8 سال پیش بخوانید. تا الهام جشن عروسی اش را برگزار کند و دوره های فرق ، هجران، خودکشی، نیمه ی وصل، فراق دوباره، فاصله درمانی و در نهایت وصل را پشت سر بگذارد به نظرم بیشتر غزل های عاشقانه و قدیمی من هم از توی گنجه بیرون بیایند.

اول:

چقدر جای تو خالی ، چقدر تنها : من

چقدر گم شده در خالی نفس ها : من

در این مبارزه ی سخت و خوب و تکراری

چقدر خسته ترین قهرمان دنیا : من

و پیش پای تو : این استواترین آدم

دوباره می شکنم انجماد خود را من

نگو که خسته شدی ، تازه اول راه است:

فرشته بازی و گل بازی و ... خودت با من

سر دو راهی عشقم، سر دوراهی مرگ

بگو چگونه بمیرم تمام خودم را من؟

دوم:

دیوانه تر از سابقم و باک ندارم

ناپاک ، ولی منت بر خاک ندارم

سرشار تناقض شده هر ذره ی روحم

طوفانی ام و قدرت کولاک ندارم

لطفا هم با هم به من خسته بخندید!

من حوصله ی چهره غمناک ندارم

مرگم برسد بهتر از این بی سر و پایی است

ظرفیت اوضاع اسفناک ندارم

فهم تو و احساس تو آسان شده اما

این مرتبه انگیزه ادراک ندارم

سوم:

حالا به حسی رسیدم ، حسی شبیه رهایی

جایی برای شکستن ، دنیای بی ادعایی

حتی غزل حق ندارد از تو برایم بگوید

محتاجم اما به شعری برجسته و ماورایی

باید خدا هم بداند یک آدم تازه هستم:

_ اهریمنی که رسیده تا پله های خدایی_

در چشمهایت چه دیدم اینگونه از خود رمیدم؟

من را کجا می کشاند این خلوت کهربایی؟

جای من و تو عوض شد... من ، تو شدم... تو ، پرنده

حالا ببین من کجایم ؟! حالا ببین تو کجایی؟!

/ 21 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Helen

بابا فروتن! این دومی که خیلی قشنگ بود. لذت بردم. مرسی.[گل]

کلاسور

دیوانه تر از سابقم و باک ندارم ناپاک ، ولی منت بر خاک ندارم این بهترین قسمت بود تو این سه تا !! در ضمن مگه موسیقی از قیافه ی آدم معلوم میشه که میگی بهم می خوره یا نه ؟!!![نیشخند]

مریم ترین

سلام زری...عالی بود...لذت بردم...همیشه شعراتو دوست داره...چه تو ی امروز سروده باشی اش...چه توی 8سال پیش...مرسی...

میرزاقلمدون

اگه جسارت نباشه ما این کودکانه های قدیمی ِ خاک گرفته ی ضعیف !! را بیشتر می پسندیم. . دومی خیلی خوب بود. . عشق در فاصله ها رنگ و رمق می گیرد ماجرایی شده این فاصله درمانی من.

سهبا

چه خوبه زری مرور خاطرات قدیمی و دفترهای شعر قدیمی با تو . دست تو و دوستت درد نکنه عزیز . این حس تو به ما هم اثر میکنه و حال ما رو هم بهتر میکنه خانوم . ممنون .

شیخ شوخ

از شعر دوم لذتی وافر بردیم دم شما گرم

غزل خونه

اینا که خیلی خوب بودن. مخصوصا دومی. کاش بیت آخر سومی رو اینطوری مینوشتی: حالا ببین تو کجایم؟! حالا ببین من کجایی؟!

حمید

"مرگم برسد بهتر از این بی سر و پایی است ظرفیت اوضاع اسفناک ندارم"... چقدر اینو دوست داشتم... در کل به قوت شعرایی که تو این چند وقته اینجا خوندم نبودن ولی چند تا مثل این بیت هم کافیه برای دست پر برگشتن از خوندنشون...

مسعود جعفری

تمام پست های نخونده این چند وقت رو خوندم. باید تو کامنت قبلی می نوشتم که مثل همیشه کمی تنبلی کار خودش رو کرد. تو پست "طوفانی ام و قدرت کولاک ندارم" چه قدر غزل سوم واسم دلچسب بود مخصوصن بیت یکی به آخری که با یه کلمه ی کوچیک و یه تغییر خیلی بهترم میشه: در چشمهایت چه دیدم اینگونه از خود رمیدم؟ من را کجا می کشاند این خلوت کهربایی؟ جای "خلوت" کلمه " جذبه" باشه بهتر نیست: در چشمهایت چه دیدم اینگونه از خود رمیدم؟ من را کجا می کشاند این جذبه ی کهربایی؟ منو ببخش اما این عادت دیرینه ی من در مورد شعر و غزله. مخصوصن وقتی که اینها رو از گنجه کشییدی بیرون. کاش من هک شهامت گذاشتن شعرهای داخل گنجه م رو داشتم.. کاش.. شعرهات خیلی خوب بود چون با تمام حس و دلت گفته بودی.

مهتاب

... غزل سوم خیلی عالی و دوستداشتنی بود و البته بر خلاف تاریخچه ای که براش گفتی پخته ! چه خوب که نوشتیشون و از این دل پریشان ما هم خاک گرفتی ..