دستهایتان را می شویید؟

این روزها دستهایتان را زود به زود می شویید؟

آنفولانزای نوع A   شاید به اندازه آنفولانزای پرندگان که پیش از این موج آن  جهان را فرا گرفته بود کشنده  و مرگ آور نباشد اما چون کنترل آن دشوارتر است  به همین دلیل هراس ها  درباره آن هم بیشتر است.

اگرچه رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت  از فروکش کردن موج اول بیماری آنفلوانزای نوع A در کشور خبر داده است اما به گزارش فردا تعداد قربانیان این بیماری در یک هفته گذشته از 33 مورد به بیش از 60 فوتی رسیده که افزایش بیش از 70 درصدی را نشان می دهد..

بنابراین همچنان به شستشوی دستها ادامه بدهید. هربار که از محل کار به منزل می روید و حتی بالعکس، حتما دستها را با آب و صابون بشویید . استفاده از دستمال کاغذی ضرورتی است که نباید آن را فراموش کنیم.

تا می توانید انار و چای سبز بخورید. و در صورت امکان از ماسک استفاده کنید.

اما شاید مهمترین مساله شناسایی علائم این بیماری و مراجعه به موقع به پزشک باشد. لطفا به مراکز درمانی مطمئن مراجعه کنید که در مقابل بیماران تعهد کافی دارند. این بیماری  با نفس تنگی و از دست رفتن آب بدن همراه است. همین نکته می تواند جدی ترین تهدید علیه سلامتی باشد. در مواردی به بیماران توصیه شده حتی موقع خواب نیم خیز بخواند تا دچار نفس تنگی نشوند. پس لطفا اگر نزدیکان شما به این بیماری مبتلا شدند موقع خواب آنها را کنترل کنید و در صورتی که تنفسشان منظم نیست دوباره به پزشک مراجعه کنید. در این گونه موارد بیمار به مراقبت های خاصی نیاز دارد.

پی نوشت: سبزی فروش محله خواهرم تنها به این دلیل که درمانگاه  در بستری کردن او سهل انگاری کرده بود بر اثر این بیماری فوت کرد. در حالی که در گروه های پرخطر هم قرار نداشت.

پی نوشت: وزیر بهداشت چندی پیش به زنان هشدار داد تا دوسال باردار نشوند تا موج این بیماری فروکش کند.

/ 17 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید

اصولاً و اساساً و ماهیتاً همه چیز در نیا وارونه است. یعنی به اون چیزی که کم اهمیته زیاد توجه میشه و بزرگ میشه و تو بوق و کرنا میکننش اما همه مسایل با اهمیت مسکوت و مغفول می مونند. آفولانزا و سر و صدای و هیاهویی که به خاطرش بلند شده هم از اون کوچیکهایی که زیادی بزرگش کردن. کافیه مثل همیشه نه بیشتر به بهداشتمون توجه کنیم. همین. اینهمه سر و صدا و تبلیغات نداره که. موفق باشید.

اشرف گیلانی

بذارین مردم از آنفولانزای نوع A و هزار تا كوفت و مرض ديگه بميرن و سياست مدارا سرشون گرم لاس زدن با انرژي هسته اي و غير هسته اي باشه

مست و دیوانه

.

حمید

این کارا چیه!؟...چرا با ابن اقداماتتون میخواید نشون بدید وضعیت کشور بحرانیه!؟...به جای اینکه مردمو تشویق کنید تو سال اصلاح الگوی مصرف انقدر آب هدر کنن برید تقواتونو زیاد کنید!ضمنا تو "مفاتیح الجنان" حتما یه دعایی برای رفع این بیماری هست!حتما شما خوب نگشتید!

حمید

دمت گرم که نوشتی...تو اینهمه وبلاگایی که این چندوقته دیدم وبلاگ عمه زری تنها جاییه بوده که خطی درباره این موضوع مهم نوشته...

حمید

اون پی نوشت هم واسه مخ معیوب ما دلیلی شد تا کلی فیلم تخیلی بسازیم از هفت سال بعد که مردم به این توصیه عمل کردن و کل دبستانها بدون کلاس اولی موندن!...باحال نیست!؟تازه این قسمت بامزه قضیه اس قسمتای گریه دارش بماند!...

بهارک

متاسفانه در کشور ما بیماریها زود مردم را از پا در میآورد فقط ادعا می کنیم که وزارت بهداشت قوی داریم

روزبه

دو سال پیش دکتر بهم گفت که اگر دچار آنفولانزا بشی برای چشمات و به خاطر حساسیتی که داری خیلی خطرناکه. دوست خردمندم دعا کن برام که دچار این آنفولانزا نشم تا بتونم دنیا رو بازم ببینم

سپنتا

ممنون بابت اطلاع رسانی .