من و انکار شراب؟ این چه حکایت باشد!

همه چیز از آرزوهای یک بازرگان آلمانی شروع شد. خب! بازرگان آن هم از نوع آلمانی؛ آرزوهایش با ‌آرزوهای من کلی توفیر دارد. من به ولگردی در جنگل های آمازون و دیدن اهرام ثلاثه و  ایستادن روبروی دیوار چین و خوردن قهوه در یکی از کافه های پاریس می گویم‌ آرزو، آن وقت این بازرگان آلمانی همین که توانسته برای مسلمانان، شراب حلال بسازد می گوید به آرزویش رسیده است. شراب حلال یعنی شرابی که الکل ندارد و این بازرگان آلمانی سال هاست درباره تولید آن فکر می کند و بالاخره در ماه رمضان امسال این محصول را روانه بازار کرده است.

گفته می شود برخی کشورها از جمله امارات متحده عربی و آذربایجان هم به خریداری این شراب اقدام کرده اند.

همزمان با خواندن این خبر در سایت تابناک ،‌اظهار نظر یکی از  عالمان مسلمان و عرب را درباره تولید شراب حلال خواندم که گفته بود شراب فی نفسه حرام است.

با اینهمه تجارت و خالی کردن جیب مسلمانان پولدار چنان وسوسه عجیبی است که به ساختن یک کلاه شرعی به این بزرگی می ارزد. با این تفاوت که اینبار یک آلمانی این کلاه را روی سر مسلمانان می گذارد.

می دانستم آش زیادی شور شده اما عقلم به اینجای کار، قد نمی داد. به بازار شراب حلال در کشورهای مسلمان. شرابی که حتی چندین و چند نسل از مسلمانان سعی کردند حضور بی وقفه آن را در ادبیات به طناب های معنوی گره بزنند و یک صفتی شبیه روح _ انی یا الهی بچسبانند بهش.

مثلا حافظ اگر می گوید « شراب بنوش و غم دل ببر ز یاد»  منظورش نوعی خلسه معنوی است که آدم را چنان مست می کند که انگار مثل خر، ویسکی خورده ای. اما در واقع اینطور نیست و تو از شراب الهی مستی.

حالا این بازرگان آلمانی چنان کار استدلالیون را راحت کرده که می توانند ادعا کنند در زمان های دور هم شراب از نوع بی الکلش موجود بوده و بنابراین حلال است و خیالتان تخت که ادبیات و فرهنگ ما هرگز به حرام آلوده نشده؛ تا بوده شاعران و عارفان و صوفیان گوگوری مگوری بوده اند با شاهدان حلال شرعی زیبارویی که به قول سعدی از شدت خوش اندامی و رعناقدی ، سرشان در شمال کشور قرار می گرفته و لنگشان در جنوب این سرزمین.

Any way ...طعم این یکی شراب هم چشیدنی است. شرابی که از یک کلاه بزرگ دیگر شر و شر توی حلق تشنه مسلمانان امارات و آذربایجان می ریزد، آن هم در ماه رمضان.

 

/ 29 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رعنا

خوب یعنی این آب انگوره دیگه ؟ همون ساندیس های خودمون

آقا طیب

سلام.من نفهمیدم ینی چی حلال؟ینی مست نمیکنه ؟خوب این که میشه همین دلستر لیمویی خودمون

بی تا

http://bitaaz.blogspot.com/ آدرس جدید من

نيلگون

به به! مگه آلمان هم مثل اينجاس كه دانش آموزاش توي خونه انرژي اتمي سر هم مي كنن و آدم بزرگاش در هر زمينه اي از تربيت بدني تا نيرو تخصص دارن.

الهام

عجب! اگه حلاله پس می شه امتحانش کرد[چشمک] چون من یکی که تا حالا مست نکردم!

کامبیز

سلام من حدود یک سه سال پیش شامپاین اسلامی هم در هتل پارس شیراز دیدم که دوستان می خوردند و گفتند مثل شامپاین فرانسوی است ولی من دلم نیامد بخورم چون حس حقه بازی بدی بهم دست می داد. ولی من درود می فرستم به همه انهایی که برای پول فکر می کنند و راه کار درست می کنند ما نباید احمق باشیم .

ندای انقلاب

رئیس جمهوره قلّابی ما آقای احمدی نجس عجب آدم بی‌حیا و بی‌شرمی هست بعد از اینهمه قتل و آدم کشی‌تازه می‌خواد بره سازمان ملل بگه چطور باید قتل عام کرد و رئیس جمهور هم شد. آقای احمدی نجس و پدر نجسترش آیت الله دشمن اسلامی یک روز جواب این جنایاتشون را خواهند داد حالا هرچقدر برند سازمان ملل عر و تیز کنند. مارو باش هزار‌ها سال تمدن را دادیم دست یک خر ، آقای احمدی خره و یک خر رون، آیت الله دشمن اسلامی. می‌خواد بره اونجا بگه در ایران همجنس باز نیست ولی‌نمیگه کون بچها و طلاب گذاشتند همجنس بازی به حساب نمیآید.اول میکننمون بعد میکشنمون، بد از حقوق بشر و حقوق مردم حرف میزنند. ما دیگه چه ملت خره بدبختی هستیم که اینها شدند حاکممون. لا اِلهَ اِلَّا اللّه «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»

نارين

آخه اين چه كلاهي سرتون رفته! حروم چي بابا! اين مزخرفات رو ول كنيد. يالا همه تون بياين خونه ما و يه گيلاس شراب دست ساز خودم رو به سلامتي هر چي جوون ايروني سر بكشيد. به قول خيام بزرگ: گويند کسان بهشت با حور خوش است من ميگويم که آب انگور خوش است اين نقد بگير و دست از آن نسيه بدار کاواز دهل شنيدن از دور خوش است مي نوش که عمر جاوداني اينست خود حاصلت از دور جواني اينست هنگام گل و باده و ياران سرمست خوش باش دمي که زندگاني اينست

ستاره

سلام گلم به دنبال حافظ کشیده شدم اینجا دلم نیومد کامنت ندم. آفرین بر تو و نگاه تیز بینت...[دست][گل][ماچ][بغل]و هزاران آیکون دیگه که در دسترس نیست...