کاهش اعتماد در جامعه ایرانی

بر اساس تحقیقی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 82 انجام داد مشخص شد اعتماد در میان مردم جامعه ایرانی کاهش یافته است. نتایج پیمایش «ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانی» درسال 82 نشان داد که اعتماد اجتماعی افراد از حدود 50% در سال 1353 به حدود 10% درسال 1382 رسیده است. این در حالی است که به باور برخی جامعه شناسان این میزان در سال های اخیر و از سال 82 تا به حال سیر نزولی هم داشته است. البته هنوز تحقیق جدیدتری در اینباره انجام نشده و  آمار جدید تری از آنچه که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 82 منشتر کرد در دست نیست .

اما شاید خود ما هم به عنوان افراد این جامعه با کمی تامل بتوانیم درباره کاهش یا احیانا افزایش اعتماد اجتماعی در میان مردم اظهار نظر کنیم. بگذریم از این مساله که اظهار نظر باید کارشناسانه، تخصصی و مستند باشد اما در مواردی مشاهدات روزمره می تواند منبع خوبی برای تحقیق باشد و هرکدام ازما دست کم با نگاهی عمیق تر از گذشته به زندگی و مناسبات روزمره در این زمینه به نتیجه برسیم که چقدر به اطرافیان خود در جامعه اعتماد داریم؟

چقدر به فروشنده ای که از او نان و کبریت و لباس می خریم اعتماد  داریم؟

این میزان اعتماد درباره راننده تاکسی و معلم و همکلاسی و همکار و همسایه چقدر است؟

من شخصا مدتی است دچار نوعی بدبینی اجتماعی شده ام و باید اعتراف کنم این مساله در ارتباطات اجتماعی من تاثیرگذار بوده و هست.

شاید بد نباشد به عنوان عوامل کاهش اعتماد اجتماعی در ایران به بدقولی های مکرر مسئولان و محقق نشدن وعده های متعدد آنها اشاره کنیم که به صورت طبیعی به مردم نیز تسری یافته و باعث کاهش اعتماد در میان آنها شده است.

خوب به خاطر دارم که در گفتگویی با دکتر صدیق،  او  جامعه فعلی را با شرایط موجود و با تمام ناهنجاری هایش یک جامعه عادی ارزیابی کرد و گفت: « ما با توجه به آن مدینه فاضله ای که در سال های نخستین انقلاب برای ما ساخته بودند درباره جامعه امروز حرف می زنیم و توقع داریم تمام انتظارات ما درباره محقق شدن آن مدینه فاضله برآورده شود. این در حالی است که فکر می کنم آن وضعیت یک حالت غیرعادی بود نه این وضعیتی که در حال حاضر جامعه ما دچارش شده است.»

حالا به نظر می رسد رویای آن مدینه فاضله به کابوسی تبدیل شده که کمترین صدمه اش بدبینی و بی اعتمادی اجتماعی است. خوابی که  وقتی از آن بیدار می شویم دیگر در آن نه از وعده هایی مکرر درباره شهر آرمانی خبری هست و نه از شعارهایی که هرگز به شعور تبدیل نشدند.

 

پی نوشت:  گزارش مفصل درباره کاهش اهتماد اجتماعی  در روزنامه تهران امروز به تاریخ امروز چاپ شده است اما متاسفانه سایت این روزنامه هنوز در حالت تعطیلی به سر می برد و نمی توانم به آ‌ن لینک بدهم.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد ایزدخواه

حرف دکتر صدیق پایه درستی نداره....امار اعتماد اجتماعی 50% مربوط به سال 53میباشد و نه مدینه فاضله سال 57 .....

مریم

این موضوع شاه کلید درک "بسیاری" از مشکلات لاینحل و پیچیده جامعه ایرانی است. "اعتماد" مهمترین شاخص سنجش میزان "سرمایه اجتماعی" است. [شرمنده]

فریق تاج‌گردون

من که نفمیدم بی اعتمادی کاهش یافته یا اعتماد؟ عنوان مطلب با متن نمی خونه اشتباهی شده؟

اشرف گیلانی

و من به دختری که هنوز آنجا در آستانه پر عشق ایستاده سلامی دوباره خواهم داد...

رعنا

رفتم 2 متر پارچه خریدم خیاط مترش کرد گفت 180 سانته !! بی اعتمادی رو از اینجا بگیر بیا تا مدیران محترمی که کیلو کیلو دروغ میگن

نصرا...خان

بیشتر ما به خودمان نیز بی اعتماد گشته ایم ، حالا بقال و چقال و مسئولین و غیره بماند. آیا به خودمان ، به چیزهایی که می گوییم و عقایدی که داریم اعتماد داریم ؟ به دینمان ، خدایمان...؟

نصرا...خان

اعتمادی به شما هست که جایزه ی ما را بدهید؟![ابرو] پس این جایزه ی بزرگ ما چی شد[منتظر]

احسان

باورت می شه ؟ من تو عید به وبلاگت سر می زدم ولی متوجه نشدم که مسابقه ای درکاره؟ مثل فیلمای علمی تخیلی هیجانی معمایی جنایی امروز اومدم دیدم اینجا مسابقه بوده ... برنده داشته ... جایزه ویژه داشته ... اِ اِ اِ مگه می شه ؟ می گم گم شده بودم . بدبختی هیچ کی باور نمی کنه ... هفت سین منم با تاخیر و معذرت اما بدون فکر فی البداهه: 1- سماوری که بجوشه ولی آبش تموم نشه . 2- سوزنی که بدوزه ولی گیر نکنه 3- سری که سبز باشه اما به باد نره + زبونی که سرخ باشه ولی به باد نده! 4- سیگاری که بهت کام بده ولی دستت کار نده 5- سفره ای که پهن باشه ولی خالی نباشه 6- سینمایی که بفروشه ولی خودفروشی نکنه 7- سرنوشتی که سخت باشه ولی تلخ نباشه... پرپیچ و خم باشه ولی بیخود نباشه... پرفراز و نشیب باشه ولی مثل حالا غریب نباشه! 4- خدا رحم کنه ...

سهراب ساعی

سلام دوست عزیز مردم ایران مردمی احساسی هستند و درین شکی نیست.این مردم بسیار الگو پذیر هستند و به علت اعتقاد داشتن به تقلید که سالیان سال از زمان صفویه به بعد در ذهن و فکر این مردم شکل گرفته هر چیزی را بدون بررسی و کنکاش می پذیرند.حال اینکه الگوپذیری بسیار افراط آمیز تاثیر گرفته از الگوی اصلی آنها یعنی حکومت است.مردم ایران بسیار از حکومت الگو میگیرند و دلیل بی اعتمادی در بین این مردم بی شک حکومت و حکومتیان می باشند که در زمان شاه چند سالی قبل از انقلاب حکومت شروع کرد به دروغ گفتن و وارونه جلوه دادن حقایق و از احساسات مردمی سوء استفاده کردن و البته گروههای اسلامیست و مارکسیست هم به این دروغها برعکس حکومت جلوه و آب و رنگ بیشتری دادند.

سهراب ساعی

.بعد از انقلاب از همان روزهای اولیه قبل و پس از انقلاب باران دروغ پراکنی بر سر مردم شروع شد و سی سال است این دروغها بیش از پیش ادامه دارد. در این حالت که الگوی مردم حکومت است که هیچ اعتمادی به حرفهای آن نیست و در این سی سال بر این مردم ثابت شده چه انتظاریست که مردم به هم اعتماد داشته باشند؟؟؟به نظر من این آمار هم با واقعیت منافات دارد و باید بگوییم در ایران اصلا اعتماد وجود ندارد. مرسی و موفق باشین. [گل][گل]