زوال زودهنگام آنها که می خندند...

دانشمندان و صاحب نظران عرصه تنوع زیستی می گویند حیات در افریقا رو به نابودی گذاشته و اگر روند تخریب زمین به همین شکل ادامه پیدا کند حیات بشری نیز در این قاره از بین می رود.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از خبرگزاری فرانسه از کیپ تاون آفریقای جنوبی، کارشناسان هشدار دادند که از ماهی‌ها در بورکینافاسو تا قهوه‌های وحشی اتیوپی،‌جنگل‌های کنیا و گیاهان دارویی کنگو، همه منابع طبیعی این قاره با فعالیت‌های انسانی و تغییرات آب و هوایی در معرض تهدید قرار گرفته‌اند.

"جان دونالدسون" از انستیتو ملی تنوعات زیستی آفریقای جنوبی گفت:با نابودی این چرخه در آفریقا چرخه فقر، خشونت و جنگ بدتر خواهد شد.
 

البته حق با آقای دونالدسون است اما من این حرف همکار ایشان را بیشتر می پسندم که می گوید:اگر واقعا گرسنه باشید و ندانید که روز بعد چگونه شکم فرزندتان را سیر کنید آنگاه دیگر تنوع زیستی یا هر چیز دیگری برای شما اهمیتی نخواهد داشت.


دانشمندان در تلاشند تا اطلاع‌رسانی به دولت‌ها و جوامع در این قاره را به شدت و به سرعت انجام دهند.

با اینهمه افریقا برای من مدتهاست که تمام شده. افریقایی که از آن فقط یک لبخند معصومانه در خاطرم هست و شکم های برآمده کودکان گرسنه.

افریقا برای من تمام شده و به رویاها پیوسته. رویاهای سیاهی که در تمام ثانیه های زندگی ام حضور دارند.اما نمی دانم چرا کارشناسان اینهمه دیر به فکر افتاده اند.

/ 29 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید مهدی موسوی

مطمئن باش دیگر این لاک پشت پرواز نمی کند برگشته ام به همین سادگی و غمگینی با: آخرین برگ سفرنامه ی باران وودی آلن، ریچارد براتیگان، بهومیل هرابال، شمس تبریزی!! یک ترانه جدید دو رباعی یک غزل-مثنوی خبرهای جدید از کارگاه شعر تهران توضیحاتی درباره داوری کنگره شعر یزد لینک اشعار، داستان ها و مقاله های: (به ترتیب الفبا) فاطمه اختصاری، لیلا اکرمی، آناهیتا اوستایی، زهره جعفرزاده نوشین جلیلوند، محمد حسینی مقدم، الهام حیدری، مونا زنده دل مریم سعیدی، سید حمید سهرابی، محسن عاصی، کیارش کاویانی زهرا گریزپا، زهرا معتمدی، حمید ملک زاده، شهرام میرزایی الهام میزبان، وحید نجفی و... در سایت آدم برفی ها و عروض خبر چندین جشنواره ی تر و تازه شعر و فیلم و... ماجرای کتاب شعر جریان کرج! و آخرین خبرها از فصلنامه «همین فردا بود» این همه ماه نبودنم را انتظار کشیدید حال من با خستگی سفر منتظرم...

سعید

آها یه چیزی یادم رفت، اینجا تو شهر ما هم آفریقا را از بین بردن. بزرگترین سینمای شهر و شاید قدیمی ترین، که اسمش آفریقا بود تبدیل شد به سینما اکسین.

کرگدن

ببخشید که بهتان زدم بهتان ! شرمنده مرامتان هستم عمه زری ! من را شطرنجی کنید ! اشکال از گیرنده های حافظه زپرتی ماس ! شما به فرستنده تون دس نزنین پلیز ! منظورم این کامنت بود : --------------------------------------------------- کرگدن ٥:٢۳ ‎ب.ظ - دوشنبه، ۱٥ مهر ۱۳۸٧ در همین زمینه شاعر جدیدن می فرماید : شعر و غزل نمیتونه وصفت کنه هرکی دیدت نمیتونه ترکت کنه هیچکی به جز من که برات میمیرم از ته دل نمیتونه درکت کنه نه نه نه از ته دل نمیتونه درکت کنه !!!!! --------------------------------------------------- گشتم دیدم تو کامنتای خودم گذاشته بودم و اینجا دمبالش می گشتم !!!

کرگدن

که عطف به کامنت زهرا باقری شاد ٥:۱٧ ‎ب.ظ - دوشنبه، ۱٥ مهر ۱۳۸٧ خودتان است در کامنت دانی خودتان ! البته وختی قرار باشد اینجا درج شود باید اصلاح شود به : شعر و غزل نمیتونه وصفش کنه هرکی دیدش نمیتونه ترکش کنه هیچکی به جز تو که براش میمیری از ته دل نمیتونه درکش کنه نه نه نه از ته دل نمیتونه درکش کنه !!!!!

کرگدن

وبلاگ دکتر صدیق رو دیدی ؟ http://www.jameehshenasizemini.blogfa.com/

احسان جوانمرد

شما کلاه خودت رو بچسب زری خانوم ... یه نیگا بنداز به دور و برت تنوع زیستی افریقا پیشکش. شوخی کردم . فقط باید خودمونو به اون راه بزنیم تا دیوونه نشیم. وانفساییه که همه رو داره داغون می کنه و میمیرونه. از شاخ افریقا تا پشت خونه ی ما . همه جا حرف از نابودیه . همه جا هم خنده داره هم اشک آور. من یکی دیگه غیر تلخند چیزی برای این زندگی ندارم . یه مدته که دارم تو خودم می لولم. که فراموش کنم این حرفا رو ... موفق شدم ؟ فکر نکنم. راستی گیر دادم به محسن بیا بخون!

هاله ظ

به به سلام .... چطوری؟

هاله

این جوریه که آدم دوستای قدیمی و بو می کشه و پیدا می کنه ... . . ولی خداییش انتظار داشتم بیام و از غزل های همیشه عالیت لذت ببرم اما دیدم نخیر قلمت خیلی خیلی بوی خبرنگاری می ده !!! . . استاد زیر پاتون هم هر از چند گاهی نگاهی بی اندازین !!!

خاله لویا

سلام زری جان من همیشه خندانم اصلانم اندوه ندارم ببین[نیشخند]

یوسف زاده

http://www.iranmafia.ir/post-65.aspx هولناک ترین جنایت سال